טוב לך? רע לך?

"צדיק ורע לו רשע וטוב לו". גמרא מסכת ברכות דף ז' ע"א.

העמקה במשפט הכתוב לעיל תפגיש אותנו עם המשכו – כמפורש בגמרא: צדיק וטוב לו – צדיק גמור; צדיק ורע לו – צדיק שאינו גמור. רשע וטוב לו – רשע שאינו גמור;  רשע ורע לו – רשע גמור".
ה'צדיק שאינו גמור' מחזיק בתוכו יסודות הזקוקים לתיקון, אלה לכאורה יסודות של רשע, של קושי. מהותו של צדיק זה היא קושי, מחשבותיו עשויות מקשיים-קשיים וכך רואה את הצפוי לבוא בעיניים פסימיות – כל מה שבא ואשר עתיד לבוא יגרום לו לסבל נוסף.
ה'רשע גמור' כל כולו יסודות של רשעות, של קושי. הוא לא משאיר פתח לטוב בחייו.
לעומתם, מודעותו של 'הצדיק גמור' בדבר קיומו של הטוב ורצונו להמשיך ולצמוח מותיר בידיו את היכולת להתמודד עם הקשיים שבחייו. צדיק זה מודע לעבודה שעליו לעשות ולכן מתקדם תוך סילוק הקשיים שבחייו. קשיים אלה סותרים, לעת עתה, את הטוב אך ה'צדיק גמור' יודע כי הטוב יגיע אליו ברגע הנכון ביותר. למעשה, הוא מכיר בכך כי בתוך הקשיים חבוי טוב רב ולכן עושה הוא למען חשיפת טוב זה.
ה'צדיק גמור' מתמודד עם קשיים אך מנקודת צדיקות – הבנה מעמיקה כי הקשיים הם ההזדמנות לצאת מעצמו וכך להגיע קרוב יותר אל מהותו.

ומה בדבר ה'רשע שאינו גמור'? כיצד יכול הוא לחיות כשטוב לו? הרי הוא רשע. אצל ה'רשע שאינו גמור', על אף רשעותו, מקנננת בתוכו הידיעה ואף האמונה כי חיים נטולי רשע, חיים טובים באמת, ממתינים להתגלות בפניו. ידיעה ואמונה אלה מזכות אותו בהנאה מהטוב כי בקיומן עושה הוא עבודה למען האדרת הטוב בחייו. גם הוא מתמודד עם קשיים אך נכון הוא להעלימם.
כאשר את נוסעת ברכב ונכנסת אל תוך מנהרה חשוכה, את יודעת שבעוד זמן קצר תסתיים המנהרה והאור יחדור מבעד לשמשות רכבך. כך גם דרכו של 'הצדיק גמור' – יום אחר יום כולו מלא אמונה וידיעה כי הקושי הינו כלי באמצעותו יוסיף לצמוח, לממש את עצמיותו ולחזק את עוצמתו.
בעיניי ה'צדיק גמור', מייצג הקושי תהליך אינסופי של צמיחה, של אפשרות להוציא אל האור את כוחותיו הכמוסים.
נדמה כי אין זה קל להיות 'צדיק גמור' המתמודד ללא הרף עם קשיים. אך האם קל יותר להיות 'צדיק שאינו גמור' המוותר לעצמו ועל עצמו מראש?
האם הרגשתם תחושת אושר לפחות פעם אחת בחייכם? אם כן, אתם כבר יודעים מה פירוש 'להיות מאושרים'. אם כך, מדוע שלא תהיו מאושרים לעיתים קרובות יותר? התחייבו כלפי עצמכם כי אתם רוצים להיות מאושרים יותר.
התמקדו בפיתוח יכולתכם להכיר בכך כי קשיים הם פרט חשוב בחיים, קיומם מעיד כי באפשרותכם להוסיף לצמוח, לשפר את תנאי חייכם, לחוות חוויות שיעצימו את בטחונכם. הם מראים לכם את המקומות שה'צדיק גמור' יודע שעבודה על פיתוחם תוציא אותו מהחושך אל האור וכך גם אתכם.
פשוט אימון – אימון מנצח.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s