חשיבותה של ההשהייה

קבלת החלטות הינה צורך קיומי.
נניח ואנחנו נוהגים בכביש שאינו מוכר לנו. אין ברשותנו מפה/ווייז/ג'יפיאס אחר.
יכול להגיע רגע בו נתלבט לזמן קצר מאוד האם לפנות ימינה? שמאלה? אולי נמשיך לנסוע ישר? אם אין אנשים ברחוב איתם נוכל להתייעץ, נקבל החלטה על סמך האינטואיציה שלנו או על סמך הימור. אם צדקנו – נגיע אל היעד מהר יותר. אם טעינו, נוסיף לחפש את היעד ומוטב ונמצא אותו כמה שיותר מהר – בייחוד אם איננו רוצים לאחר לפגישה החשובה אותה קבענו.
אם יש אנשים ברחוב איתם נוכל להתייעץ, נעצור את הרכב ונשאל, נתייעץ.
בכל רגע נתון אנחנו מקבלים החלטה. כאשר תוצאות החלטותינו מקדמות אותנו ומעלות את ערכנו העצמי אז הכל נהדר, אנחנו במגמת צמיחה. אך מה נעשה אם תוצאות החלטותינו – מיעוטן, מרביתן, כולן, אינן בעדנו? גורמות לנו לחוש שלא בטוב עם עצמנו? מה היא הדרך לחייב אותן (גם מלשון: חיובי) להביא אותנו לחיות חיים נהדרים?
קיימות מספר דרכים. בחרתי להתמקד בדרך ה'השהייה'.
את קבלת ההחלטה מקדימה מחשבה. שינוי המחשבה ישנה את ההחלטה.
כדי לשנות מחשבה עלינו לחשוב עליה ולצורך כך נחוץ לנו זמן. זמן קצר משום שבפתח עומדת מחשבה נוספת המבקשת להתבטא בתוכנו. את הזמן הקצר לצורך ביצוע השינוי נקבל תודות להשהיית המחשבה הראשונה שעולה בראשנו. למעשה אנחנו מדברים על יכולתנו להשהות מחשבות לטובת יצירת מחשבות חדשות שתשרתנה אותנו טוב הרבה יותר.
השהיית מחשבות כמוה כלקיחת אחריות. אנחנו בוחרים להשהות וכך לוקחים את האחריות לבחור את המחשבות הנכונות לנו. מחשבות נכונות מעניקות לנו עוצמה, משרתות אותנו במימוש חיינו ומאפשרות לנו לחיות כל רגע באופן המיטבי ביותר.
ואיך נבחר את המחשבות שיוסיפו לערכנו, שיביאו להעלאת בטחוננו העצמי, שיקדמו אותנו חברתית?
נתחיל לשאול את עצמנו שאלות בעלות כח, שאלות שיביאו לנו את המחשבות הנכונות לנו ביותר, שאלות מכוונות. לדוגמא: "מה יגרום לי כעת להרגיש טוב?", "איזו פעולה עליי לנקוט כדי שאהיה במקום נפלא?", "מה אני יכול להרוויח מהמצב?".
חשוב מאוד שהשאלות תהיינה ממוקדות וחיוביות, כלומר אם נשאל את עצמנו: "למה תמיד אני מפסיד?" נכוון אלינו תחושות של הפסד וצמיחתנו לא תגיע במהרה. אבל אם נשאל: "מה עליי לעשות כדי לנצח?" נביא אלינו חיים של יוזמה, של עשייה ושל אופטימיות.
שאלות חיוביות אלה מזמנות אלינו מחשבות מעצימות.
נסו לראות בדמיונכם להיכן אתם רוצים להגיע באמצעות השאלות המעצימות. דמיונכם זה יסייע לכם בניסוח נכון יותר של שאלותיכם.
ומתי נשאל את השאלות האלה? כאן אכניס את הביטוי: 'זמן ההשהייה'. בזמן ההשהייה אנחנו עוצרים לרגע, מביטים פנימה וחושבים על המצב הרגשי, הפיזי, הרוחני, המנטלי בו אנו מצויים. זה זמן מצויין לביצוע שינוי מחשבות. לא ניתן עוד מקום למחשבותינו האוטומטיות להכתיב לנו את חיינו, אלא נקבע גם את סדר חיינו וגם את איכותם באמצעות יצירת מחשבות אפקטיביות.
כשאנחנו מרגישים שאנחנו חווים תחושה לא נעימה, שייתכן והיא תוצר של חשיבתנו האוטומטית – נעצור לרגע, נשהה את המחשבה המתבטאת בתגובתנו האוטומטית ונחליף אותה במחשבה אפקטיבית הנובעת משאלה מעצימה ששאלנו רגע לפני.
ככל שנשאל את עצמנו יותר שאלות מכוונות כך הן תיהפכנה להיות 'משוכללות' יותר ובאמצעותן נוכל לחיות את החיים שאנו בוחרים לחיות ולהשיג הישגים משמעותיים.
פשוט אימון – אימון מנצח.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s