זוגיות, נהיגה רגשית

תודה שאתם בוחרים לקרוא את מאמריי.
במאמר זה בחרתי להתייחס לבחירותינו הרגשיות, להשפעותיהן עלינו בחיים ולאופן בו ניתן להביא לשיפור באיכות חיינו.
נתחיל בדוגמא. מצב הרוח שלך סוער. החברה שלך לא מצליחה להבין אותך והבוקר אתה מרגיש שאין שום סיכוי שהיא אי-פעם תצליח להבין אותך כמו שאתה רוצה.
אתה יוצא מהבית, מתוסכל, כועס, נכנס למכונית. אתה נוסע אל מקום עבודתך. נסיעה האורכת כחצי שעה. הבוקר, בשונה מימים אחרים, אתה לוחץ על דוושת הגז חזק מתמיד, בולם בסמוך לרכב העומד לפנייך, נוסע מהר ועוקף רכבים מצד ימין ומצד שמאל. אתה יודע שאתה נהג זהיר אך הבוקר לא אתה נוהג, הרגשות שלך נוהגים במקומך ולומר את האמת, הבוקר לא באמת אכפת להם ממך.
המקרה המתואר מייצג מצב רגשי ברגע נתון המתבטא בחוסר ריכוז וברמה מסויימת של איבוד שליטה, של הפעלת הרגש בלבד. השכל לא ממש מדבר איתך עכשיו.
ידוע כי איבוד שליטה, ברבים מהמקרים, עלול להוביל לתוצאות הרות אסון לא רק בכביש אלא בתחומי חיים רבים אחרים, חלקם חשובים מאוד לבריאותך, להצלחתך וחלקם חשיבותם שולית.
זה קורה לכולנו – מצב רגשי מסויים הוביל אותנו להגיב מהרגש בלבד. תגובה כזאת, המתייחסת רק אל הרגש והמתעלמת לחלוטין מהצד המנטלי, השכלי – הצד החושב והמסיק מסקנות הגיוניות, תתבטא לרוב בהתפרצות רגשית, באיפוק רגשי (רצון לבטא את הרגש אך אין מקום לבטא אותו כלל), באדישות (הדחקה של הרגש). כמובן, חשוב לתת מקום לכל הרגשות שלעיל ולא להדחיקם אך יחד עם מתן מקום יש להתייחס לאופן בו הם משפיעים עלינו, עוצמת השפעתם ומה אנחנו יכולים לעשות כדי להימנע מפגיעתם בנו.
במקרה המתואר במאמר זה, הבחור הנסער מרוכז אך ורק ברגשותיו. ניתן להבין אותו אך קשה להסכים עם בחירתו. הוא בוחר להתפרץ רגשית. מובן כי מדובר בבחירה אוטומטית, בחירה מתוך הרגל וייתכן כי גם מתוך חוסר מודעות כי יש אפשרות לבחור תגובה שונה. לא כדאי להסכים עם בחירה כזאת שהסיכויים להינזק ממנה גבוהים.
יש לנו הזדמנות לשנות מן היסוד את תגובותינו. דווקא במצבים קשים אנו יכולים "לבלום" ברגע אחד. הבלימה אינה קלה וסביר כי נראה את 'עשן הגלגלים' עולה מן הכביש אך למרות זאת, כדאי לבלום, בזהירות, ורק כאשר אנו מוכנים לכך. אם איננו מוכנים ברור הוא שלא נוכל לבלום. נתינת מקום מצידנו לידיעה כי באפשרותנו לבלום את תגובתנו הרגשית המתפרצת, תקרב אותנו צעד נוסף לקראת הפיכתנו להיות רכים יותר ומסוגלים להכיל עוצמת רגשות שבעבר כמו השתלטו עלינו.
ומה בדבר סערת הרוחות הפנימית שאותה קשה למנוע? כאמור, הבלימה המונעת מרגשותינו להתפרץ, מקפיאה למספר שניות את רגשותינו הסוערים ובשניות אלה ממש עלינו להכניס אל תוך חשיבתנו  את החשיבה הרציונלית, ההגיונית ולייצר מחשבות 'חזקות', מחשבות המשקפות את הידיעה הברורה כי לא תמיד אנחנו מגיבים נכון ואפילו אם אנחנו בטוחים ויודעים כי במקרה הזה הצדק איתנו, נלך מעט אחורה ונאמר לעצמנו כי ייתכן והצד השני שמעורב במצב הרגשי הזה (בדוגמא שלנו – החברה), צודקת. ודאי, זה מהלך רגשי שאינו קל אך התמדה בביצועו תשפר את תגובותינו ומכאן תעלה באופן פלאי את איכות חיינו, את עוצמותיה ותחולל שינויים מבורכים באישיותנו. הרוך שאנחנו מאפשרים לעצמנו להפגין בהתנהגות כזאת מקל על חיינו הרגשיים ומרחיב את טווח הרגשות בהם אנו שולטים. דומה הדבר לכאב ראש. כאשר נתמקד ונחשוב רק על כאב הראש, נרגיש אותו חזק ותקיף. אך אם נפסיק לחשוב רק עליו ונתרכז באיבר אחר בגוף שאינו כואב או במחשבות שאינן קשורות לכאב, רמת הכאב תפחת, אמנם במעט אך לפתע נחוש באופן ברור עד כמה אנחנו שולטים במחשבותינו ומכאן – שולטים ברגשותינו.
לסיכום, בדקו עד כמה אתם נותנים לרגשותיכם לנהל אתכם ועד כמה אתם מנהלים אותם. עשו למען ויסות תגובותיכם הרגשיות אשר יביאו אתכם לחיות חיים שאיכותם גבוהה ועוצמתית הרבה יותר. אתם תבחינו כי הגדלת שליטתכם ברגשותיכם בתחום אחד בחיים ויכולתכם החדשה לווסת את תגובתכם הרגשית, מגדילה את שליטתכם בתחומי חיים נוספים, מעלה את רמת המודעות שלכם ולאט לאט 'מחליפה' את תחושותיכם המתפרצות והלא-נעימות בתחושות חדשות של סובלנות, שקט פנימי, שלווה וכן בטחון עצמי. כמו- כן, ויסות רגשי זה, המצוי כעת ברשותכם, תורם ליכולתכם לדבר את רגשותיכם באופן מיטבי ומביא אתכם לניהול נכון ומוצלח יותר של זוגיותכם.
פשוט אימון – אימון מנצח.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s