הרגש כבר לא משרת אתכם?

הזמן חולף ואיתו חוויות חדשות מתווספות למאגר הקיים, מעדכנות אותו.
תגובותינו הרגשיות מלוות אותנו בכל רגע ורגע ומשפיעות השפעה, לעיתים מכרעת, על החלטותינו, על מעשינו, על עתידנו בכללותו. תגובות אלה הינן גם תוצר של סוג החשיבה שלנו ברגע נתון: עמוקה, שטחית, ממוקדת, מקורית, מושפעת כולה/בחלקה מהסביבה, חשיבה שקיבלנו בירושה וחשיבה אשר גופנו למד לבחור בה כחלק מהרצון לשרוד (זכרון תאי).
לעיתים אנחנו יודעים, ממש יודעים, שהתגובה הנקודתית שהגבנו לנוכח מקרה שקרה היא לא התגובה הנכונה עבורנו משום שאינה משרתת אותנו, אינה מקדמת אותנו, לא מציבה את טובתנו בראש ואפילו פוגעת בנו. לכן קורה כי עוד במהלך תגובתנו הרגשית אנחנו כל-כך רוצים להגיב אחרת, אך משהו בתוכנו מתנגד ולכן שינוי תגובתנו אינו מתאפשר.

חשוב לציין כי ישנן תגובות שהינן שורשיות – תגובות המלוות אותנו מרגע לידתנו. ייתכן ונצליח לשנות תגובות אלה בעצמנו, להתאים אותן למציאות העכשווית בה אנו חיים, אך שינוי זה עשוי לארוך זמן רב ולעיתים יהיה קשה לנו לבצע אותו לבדנו.
מירוץ החיים, המתבטא גם בחוסר בזמן, יכול שלא לאפשר לנו לעצור ולהתבונן בכל שקורה לנו וכך נמנעת מאיתנו הזכות ללמוד אודות עצמנו, לשנות, להשתנות. אך דווקא בשל מניעה זאת יכולים אנו להבין טוב יותר את תגובותינו הרגשיות. לצורך כך יש שנאמץ ונשתמש בהתבוננות מפוקחת ומודעת אשר עשוייה תץלחשוף בפנינו עצמי גבוה יותר.
במאמר זה בחרתי להתייחס לרלוונטיות של הרגש. עד כמה הרגש מייצג את המציאות העכשווית בה אנו חיים.
בחלק מאותם רגעים בהם אנו רוצים להחליף את תגובתנו הרגשית מצויים רגעי-רגש שמקורם בתקופות שנים קודמות בחיינו. אם נהגנו להגיב בבכי תמרורים בהיותנו ילדים, ייתכן ובתוך תגובתנו העכשוית מצויים שרידים מהותיים של תגובתנו הילדית. אינני אומר כי אתם פורצים בבכי לאור כל התרחשות רגשית. אני כן אומר כי ייתכן והרגש הנובע מתוככם לאור התרחשות רגשית מכיל שרידי רגשות ילדיים אשר עיבודם והכלתם עשוייה לשנות את תגובתכם הרגשית שכעת תשקף תגובה בוגרת המקדמת אתכם לקראת שליטה רגשית.
שליטה רגשית משמשת, במקרים מסויימים, כערובה להשגת איכות חיים. כאשר אנו שולטים בביטויי הרגש מתאפשר לנו להכניס למימד הרגשי גם את המימד השכלי המתאים, המאזן, וביחד יוצרים הם מצג אישיותי חדש המאופיין ביכולת לצמוח ולהתפתח כאנשים בוגרים המוסיפים לרכוש כלים לעבודה רגשית מעצימה.
ברק יהב
פשוט אימון – אימון מנצח

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s