העצמי הנוסף, לשירותך

מרביתנו חיים את חיינו בתוך שגרה יחסית, בין אם לעיתים טובה היא יותר ובין אם טובה היא פחות – לכל אחד מאיתנו פרשנות עצמית לגבי טיבה של שגרת חייו. שגרת חיינו, זאת המאופיינת בדפוסי חיים קבועים ומוכרים, מצליחה "להסתיר" מאיתנו הזדמנויות פז חדשות הממתינות בכליון זמן שנבחין בהן אך איננו מצליחים לחשוף אותן.
במאמר זה אציע דרך בה נצליח להבחין בהזדמנויות פז אלה וכיצד הבחנה בהן מביאה להעצמתנו.
כידוע, אנחנו מקבלים החלטות בכל רגע ורגע בחיינו, מרביתן פשוטות ויומיומיות – נערוך קניות עכשיו או אולי מחר? נתקשר עכשיו אל החבר או אחר-כך? נצחצח שיניים על אף העייפות או שנוותר היום? ועוד ועוד החלטות רבות ומגוונות. החלטות אלה ניתן להציב בטווח הנע בין החלטות חסרות חשיבות מיוחדת לבין החלטות שאנו מחליטים ותוצאותיהן הן כמו הרות גורל עבורנו.
את רוב החלטותינו אנו מקבלים בשניות ספורות וללא תהיות. פיתחנו בתוכנו 'עצמי' המשרת אותנו בקבלת החלטות מהירות ושמתפקידו – להקל על התנהלותנו.
משום שכולנו חיים באותו העולם, קיימים דפוסי התנהגות המשותפים לרובנו. הנה דפוס התנהגות הבא לידי ביטוי בכל אחת ואחד מאיתנו,  אמנם בעוצמות שונות בשל השוני האישיותי שבינינו אך השפעתו עלינו עלולה להיות מכרעת – אכנה דפוס התנהגות זה בשם: 'עצמי נוסף' העושה פעולותו במקביל לאותו 'עצמי' שציינתי לעיל'.

מה תפקידו של העצמי הנוסף?
כשאינו מובחן ומפוקח על-ידינו, תפקידו לנסות להערים עלינו קשיים בכל רגע ורגע.
איך הוא עושה זאת? הנה דוגמא, אתם מתכוונים להירשם ללימודים בתחום שנראה לכם מעניין ובעתיד גם רווחי. מדובר בלימודים שעלותם גבוהה ושנמשכים מס' שנים. אתם סבורים שמשך הלימודים ארוך מדי ולכן אתם בוחרים להתייעץ עם בנות ובני משפחה וכן עם חבריכם בדבר הכדאיות הכרוכה בלימודים אלה.
לאחר התייעצויות והתלבטויות אתם מחליטים להירשם ואכן נרשמים. הלימודים החלו ומסתבר לכם כי החיים הפכו קשים הרבה יותר משחשבתם תחילה – כעת, מלבד מחוייבויותיכם השוטפות, עליכם להקדיש שעות ארוכות במוסד הלימודים; להגיש מטלות הקשורות ללימודים, מטלות המקשות על התנהלותכם בחיים וכן להקדיש זמן בתקופות המבחנים. הקושי מביא אתכם להחליט על הפסקת לימודיכם וכך אכן אתם עושים.
מה הביא אתכם להפסיק את לימודיכם?
הקושי הרב אליו נקלעתם. נראה כי החלטתכם שקולה ונבונה.
נראה כי שיקולכם להפסיק את הלימודים התקבל לאחר שבחנתם וראיתם כי כרגע כדאי, מסיבות הקושי המכביד, להפסיקם. אך מה אם שיקולכם להפסיק את הלימודים נבע ממקור אחד בלבד והוא – אי יכולתכם לשאת את הקושי וכך למעשה לא הבאתם לשיקולכם גם מקורות מידע נוספים? ברור לנו כי אנו ניטה להימנע מקשיים בחיינו ונעשה כדי למלא אותם בפשטות ובשמחה, עד כמה שניתן. אך בשונה מקושי 'רגיל', הרי שבמקרה זה מדובר בקושי הנושא בתוכו, כך ביררתם בעצמכם טרם נרשמתם ללימודים, רווח עתידי אותו יש להביא בחשבון בשיקולי הפסקת הלימודים. אמנם רווח עתידי מתפרש כעניין חומרי אך שימוש נכון בו עשוי להופכו לכלי אשר יקל עלינו גם בהיבט הנפשי-הרגשי.
כעת נחזור אל העצמי ואל העצמי הנוסף.
העצמי הביא אתכם להירשם ללימודים.
העצמי הנוסף, המתייחס אל קושי כאל גזירה משמיים איתה לא ניתן להתמודד, הביא אתכם להפסיקם.
העצמי הנוסף מערים כאמור קשיים. הוא מונע על-ידי רווחי הרגע העכשוי בלבד ולכן הפעולות שהוא מייעץ לנו נדרשות בפיקוח ולעיתים גם בבקרה.
נכון הדבר גם לעניינים בין-אישיים- רגשיים – קורה שאתם נסערים ומזדרזים לקבל החלטה שבבסיסה נשענת על רגש שהאוחז ומנווט אותו הוא העצמי הנוסף המשתמש בטכניקות מסוג רגשות אשמה, תחושות אי-יכולת, חרטה, 'הכל, אחרת – כלום', כדי לקדם את מניעיו. טכניקות אלה הן כורח המציאות של שימוש ברגשותינו אך יש שנבחין אם הן מסיחות את דעתנו מנתונים נוספים העשויים להטות את החלטתינו ולשבש את נכונותה, האם אנו מבצעים רציונליזציה כדרך להצדיק את בחירתנו וכך, בקשיי הרגע, מתעלמים ממידע נוסף, כך שבסיס החלטתינו אינו מספק?
אם כך, מה באפשרותנו לעשות?
במאמרי הקודם ציינתי את החשיבות שבהשהיית תגובתנו. ההשהייה מגמישה את תגובתנו ומכניסה בה, מלבד נתיבי מחשבה רחבים יותר, גם שקט ושלווה וכך הופכים את החלטתינו לנכונה ומספקת יותר המשרתת את צרכינו בדיוק רב.
ובמקרה המצויין במאמר זה, ההשהייה תשחרר אותנו לחוות את השפעות הקושי הלימודי על ידי כך שתחשוף אותנו כאמור לנתונים נוספים שהכנסתם לשיקולנו תהפוך את החלטתינו למבוססת יותר. כך נבנה בחיינו מערכת של קבלת החלטות המשלבת בתוכה שקלול של שימוש ברציונליות וברגשות – מערכת קבלת החלטות משוכללת, מאוזנת ומאזנת. הנה ראו, העצמי הנוסף הופך לכלי לשירותכם לחשיפת הזדמנויות פז המביאות להעצמתכם.
פשוט אימון – אימון מנצח.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s