היעזרי בקשיים כדי לקדם את עצמך

בחור הולך ברחוב, נתקל במרצפת בולטת, מועד ונופל.
ילד צעיר הולך ברחוב, נתקל באותה מרצפת בולטת, מועד ונופל.
לצורך פיתוח המאמר, נניח כי הן הבחור והן הילד הצעיר נחבטו קלות מנפילתם.
איך יגיב, לרוב, הבחור?
איך יגיב, לרוב, הילד הצעיר?
ראיית החיים של הבחור מלאה, באופן טבעי, בהתניות ובמגבלות חברתיות ולכן תגובתו לא תהא אישית עצמאית אלא תכלול אלמנטים חברתיים אשר יבואו לידי ביטוי במספר אופנים: מיד לאחר שנפל יסנן אל האוויר משפט בסגנון של: "איזה באסה"+ביטוי מילולי המעיד על תחושותיו הלא נעימות. תוך אמירותיו אלה, יביט לצדדים ויחפש  עדים", עוברי אורח, אשר עלולים היו לראותו במצב מביך זה. זו תגובה טבעית ומוכרת לרובנו.

נעבור כעת אל הילד הצעיר. חשוב שנבחין בתגובה טבעית של ילד שהיא תגובה נטולת התניות חברתיות. לכן בחרתי לציין ילד שהוא צעיר הודות לכך שישנם ילדים שכבר בגילאים צעירים חוו השפעות חברתיות הלוקחות את תגובותיהם הרחק מתגובתם הטבעית.

תגובה טבעית תהיה, לרוב, מהירה והחלטית וללא היסוסים. הילד הצעיר שהחליק וקיבל מכה קלה, יקום מיד וימשיך במעשיו. לא נראה אותו מתבטא במילים כלשהן לאחר שנפל (ייתכן אף ואוצר המילים שלו לא מאפשר לו לבטא את עצמו מילולית ולכן אין לו צורך בכך) ולא יחפש "עדים" אשר עלולים להחוות את דעתם השלילית והחודרנית אודות נפילתו.
חשבי על כך, האם ייתכן ואלמלא היה הבחור הצעיר משופע בהתניות ובמגבלות חברתיות היתה תגובתו שונה?
נוכל לומר כי תגובת הבחור הינה היסקית – נובעת מכך שהוא מסיק מסקנות אך המסקנות אינן משרתות את טובתו. התמונה הנראית מול עיניו מאיימת על רווחתו, תגובת האנשים שראו אותו נופל גורמת לו לדאגה, לחשש. גם אמירותיו המילוליות מטרתן להסיח את דעתו מהביקורת החברתית ולהמשיך הלאה במהירות הגבוהה ביותר האפשרית.
תגובתו של הבחור מטרתה להזדרז, לסיים את העניין המביך, לכאורה ולהמשיך הלאה. כאשר יביט הבחור לתוך תוכו ימצא כי תגובתו הינה תוצר של הערכה עצמית. הבחור חושש כי פרץ של צחוק מעליב וגיחוכים על נפילתו יזרמו לעברו מהאנשים שסביבו. חשש זה מוסיף לפגוע בערכו העצמי.
כיצד על הבחור לנהוג בפעמים אחרות כשפוגש במצבים רגשיים כאלה?
על הבחור להציב את טובתו האישית בראש במקום להציב את טובתם האישית של האנשים שסביבו. עליו לצאת מחשיבתו הנוכחית ולאמץ חשיבה חדשה שמאפשרת לו לדעת באופן ברור כי הוא האחראי על כל שקורה. היתרון הגלום בחשיבה זאת מתבטא ביכולתו של הבחור לפתוח בדו-שיח עם עצמו במקום עם האנשים שנראים לו כמטילים עליו ביקורת ולפיכך, מאיימים עליו. דוגמא לדו-שיח עצמי: "אאוצ', איזו נפילה. מזל שלא קרה דבר גרוע יותר. לא הבחנתי במרצפת. זה עלול להיות מסוכן. רגע, בעצם, זה יכול לקרות לכל אחד".

כעת, כנדבך נוסף בהתפתחותו, מגיע שלב הסקת מסקנות, שלב המתאפשר הודות לחשיבה החדשה שלעיל שהיא בעלת מיקוד שליטה פנימי המעצימה את הבחור ואינה מביאה בחשבון את השפעות הסביבה החיצונית שהזכרנו: "מה אני יכול ללמוד מכך?". ההתייחסות כאן היא פנימית – הבחור שואל מה יכול הוא ללמוד מכך אודות תגובתו הרגשית הראשונה טרם שאימץ חשיבה חדשה ככתוב לעיל. "האם, בעת מקרה כזה או אחר, אני יכול לבחור בתגובה רגשית רכה יותר?" וגם, "אני למד מכך כי אני רגיל להגיב ישירות באופן שלא מציב ראשית את טובתי. מדוע זה קורה? כיצד עליי לחשוב כדי שתגובתי תהיה מאוזנת ולטובתי?" בתהליך חשיבה כזה לומד הבחור לעצור את תגובתו הרגשית הראשונית שאינה מייצגת את טובתו כאמור ולאזן אותה באמצעות חשיבה שכלית עמוקה.
במפגשי האימון שלנו מושם דגש על שימוש בטווח רחב יותר של מחשבותיך, התמקדות במחשבות אפקטיביות המפנות מקום לביטוי רגשי שבסיסו מחשבה שכלית המערבת רגש באופן נכון ומאוזן יותר. בתהליך זה תלמדי, לאט לאט, לסמוך יותר ויותר על כך כי באפשרותך להעלות את איכות חייך על ידי בחירה מחושבת-שכלתנית של מחשבותיך.
**במאמר זה לא התייחסתי לסכנות הכרוכות בנפילה כדי שאוכל להתמקד בהיבט ההתמודדות מול קושי. כמו-כן, קיים מגוון רחב של תגובות אנושיות, לכן בחרתי להתייחס במאמר זה לתגובה ספציפית ורווחת לצורך הבהרת הנושא.

**מאמר זה נכתב בלשון נקבה מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים ולגברים כאחד.
פשוט אימון – אימון מנצח.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s