איכות חיים

אם יציעו לכם לקבל סכום כסף נכבד, נאמר 50 מיליון שח, בחינם, ומיד תישאלו האם סכום זה ישפר את איכות חייכם הרי מן הסתם תשובתכם תהא חיובית. אבל במציאות, לאחר שקיבלתם את הכסף וחוויתם את השפעות הימצאותו עליכם (גם חיוביות וגם שליליות) אתם עלולים להסס במתן תשובה חיובית.
אז יש ברשותכם הרבה כסף ואתם עלולים להסס?
אמנם משכורת חודשית גבוהה ו/או סכום כסף חד-פעמי גבוה אכן מסבים חיים קלים יותר ומכאן איכותיים יותר אך ידוע כי איכות החיים אינה תלויה רק בהימצאותם או באי-הימצאותם של משכורת גבוהה או של סכום כסף נכבד.
איכות החיים, כידוע, אינה נקבעת רק על-ידי כסף, זה ברור. איכות החיים נקבעת על-ידי מס' פרמטרים. לצורך הבהרת כותרת פוסט זה נתייחס לשני פרמטרים התורמים לקביעת רמת איכות החיים. האחד – צויין לעיל: כמות הכסף שברשותנו. השני – מיוצג על-ידי הפער הנוצר בין מה שאנו רוצים בפנימיותנו לעשות ולהשיג בהתייחס לאספקט הרגשי והפיזי של חיינו (הדבר נכון גם אם כרגע איננו יודעים מה אנחנו רוצים לעשות ולהשיג) לבין מה שאנו עושים ומשיגים למעשה בחיי היומיום. גודלו של הפער (=הרצוי מול המצוי) משפיע על איכות חיינו לעיתים אף יותר מהימצאותו של כסף בחיינו או ממחסור בו. מצד אחד, אם יש כסף בשפע אך הפער המוזכר לעיל אינו מטופל עד לצמצומו או להיעלמתו – נחווה תחושת אי-סיפוק אליה עלולים להתלוות תחושות של חוסר אונים ושל תסכול (העלול להפוך לתסכול כדרך חיים). כלומר, יש לנו כסף בשפע אך מצב רוחנו ירוד. מן הצד השני, כאשר אנו ממוקדים במימוש עצמיותנו, כלומר אנחנו בטוחים ויודעים מה אנחנו רוצים להשיג ולאן עלינו להגיע ועושים כדי להגשים את הגעתנו לשם הרי שהפער קטן או אינו מצוי בנו כלל. לכן במצב כזה אם קיים מחסור בכסף השפעתו השלילית עלינו תורגש, אם בכלל, בעוצמה נמוכה הרבה יותר בהשוואה להשפעתו עלינו אילולא היינו ממוקדים. נכון הדבר גם במקרה בו אנו עשירים בכסף (זהב ויהלומים גם באים בחשבון) – אי קיומו של הפער יהפוך את חיינו למוזהבים (-:
כאשר אנחנו עוסקים בפיתוח יכולותינו להבין לאן אנחנו רוצים להגיע, מה אנחנו רוצים להשיג ומה דרוש כדי שנשיג, השפעתו של הכסף עלינו קטנה  ומכאן – עלותו קטנה. כך שלמעשה בחיינו לא 'שולט' רק מימד הכסף אלא גם מימד נוסף המתבטא ביכולתנו להביא את עצמיותנו לידי ביטוי ולחיות חיים מאוזנים פיזית ורגשית השווים לחיי חופש עוצמתיים.
תודה שקראתם!
פשוט אימון – אימון מנצח

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s